Karty RFID
Wyświetlanie wszystkich wyników: 18
Karty zbliżeniowe i karty RFID to terminy często używane zamiennie, ponieważ opisują podobne technologie identyfikacji radiowej. Zbliżeniowe karty są rodzajem kart RFID, które wykorzystują technologię zbliżeniową. Oba rodzaje kart wyposażone są w układ scalony (chip) i antenę. Dzięki takiemu modułowi możliwa jest bezdotykowa komunikacja z czytnikiem kart RFID. Oznacza to, że kartę zbliżamy do czytnika, aby nastąpiła komunikacja. W ten sposób następuje bezprzewodowy odczyt informacji. Zapewnia to szybkie i wygodne korzystanie z kart w różnych sytuacjach. Co ważne dzięki temu nie niszczą się tak szybko jak karty, które musimy włożyć do czytnika.
Pojęcie karty RFID obejmuje zarówno karty zbliżeniowe, jak i karty stykowe wymagające włożenia karty do czytnika.
Jakie wyróżniamy typy kart zbliżeniowych?
Pod względem dostępu do informacji wyróżniamy karty służące do:
- odczytu informacji - są to np. karty UNIQUE niskich częstotliwości LF 125 kHz. Karty typu "Read-Only" są wyłącznie do odczytu danych. Oznacza to, że informacje zapisane na takiej karcie są stałe i nie można ich modyfikować po jej wydaniu.
- do odczytu i zapisu informacji - są to np. karty MIFARE wysokich częstotliwości HF 15,36MHz. Karty typu "Read/Write" pozwalają zarówno na odczyt, jak i zapis informacji. To znaczy, że można na nich przechowywać dynamiczne dane, które można odczytywać i aktualizować wielokrotnie.
Każda z kart posiada unikalny numer identyfikacyjny, który jest jest zapisany w pamięci karty i jest używany do identyfikacji użytkownika lub obiektu podczas komunikacji z czytnikiem zbliżeniowym. Dzięki temu numerowi, czytnik może odczytać dane z karty i udzielić odpowiednich uprawnień lub dostępu na podstawie przechowywanych informacji.
Karty MIFARE - popularne karty zbliżeniowe
Karty Mifare oparto na standardzie ISO/IEC 14443. Są popularne ponieważ charakteryzują się wysokim poziomem bezpieczeństwa i szybkim czasem odpowiedzi. Czyni je to atrakcyjnymi dla wielu aplikacji.
Najpopularniejszymi rodzajami kart Mifare są:
- Mifare Classic: To pierwsza generacja. Posiadają pamięć podzieloną na sektory i bloki, które mogą być programowane i odczytywane za pomocą protokołu Mifare Classic. Ze względu na ograniczone funkcje bezpieczeństwa wykorzystuje się je głównie w aplikacjach o niskim poziomie bezpieczeństwa, takich jak karty dostępu do budynków.
- Mifare Plus: Jest to następca Mifare Classic, oferujący wyższy poziom bezpieczeństwa. Karty Mifare Plus są kompatybilne wstecznie z Mifare Classic, co umożliwia stopniowe uaktualnienie systemów. Posiadają one dodatkowe funkcje kryptograficzne i bardziej zaawansowane mechanizmy zabezpieczeń.
- Mifare Ultralight: Karty Ultralight stosuje się w aplikacjach, gdzie wymagana jest jednokrotna lub ograniczona liczba odczytów/zapisów. Karty Ultralight wyposażono w mniejszą pamięć niż Mifare Classic. Stosuje się je głównie w kioskach, biletach jednorazowych, kartach lojalnościowych itp.
- Mifare DESFire: To zaawansowana seria, charakteryzująca się silnymi mechanizmami zabezpieczeń i obsługą szyfrowania danych. Posiadają one większą pojemność pamięci i umożliwiają bardziej złożone aplikacje, takie jak płatności elektroniczne, kontrola dostępu do zaawansowanych systemów itp.
Gdzie znajdują zastosowanie karty zbliżeniowe?
Chętnie wykorzystujemy je m.in jako karty kontroli dostępu w systemie kontroli dostępu, jako rejestratory czasu pracy czy identyfikatory pracownicze. Pewnie sam korzystasz z nich regularnie korzystając z siłowni czy basenu. Ogólnie mówiąc stosujemy je jako karnety wejścia i bilety, w tym jako karty miejskie. Również obserwujemy, że bardzo chętnie stosuje się je e w programach lojalnościowych.